wtorek, 19 stycznia 2016

Mycie rąk to podstawa

Witajcie! 
Na prośbę jednej z Pań publikuję tekst na temat mycia rąk. 
Zapraszam do czytania :)              Można robić wiele rzeczy by dbać o własny organizm, ale co jest tak naprawdę podstawą bycia zdrowym?  Aż 80%infekcji przenoszona jest przez brudne ręce. Wyniki badań pokazują, że na 1 centymetrze naszych dłoni może być aż 5 milionów bakterii.
              Kampania społeczna Cała Polska Myje Ręce pokazuje jak ważne jest dbanie o higienę rąk. Ma ona na celu pokazanie wszystkim Polakom, że tak prosta czynność jak mycie rąk przed każdym posiłkiem, po zabawie ze zwierzętami, po wyjściu z toalety, czy też wielu prostych czynnościach wykonywanych każdego dnia, może uchronić nas od niechcianych chorób. Wystarczy 15 sekund mycia rąk, by pozbyć się nawet 90 % drobnoustrojów obecnych na rękach. Zbyt rzadkie ich mycie może być przyczyną zatruć pokarmowych, bakteryjnego zapalenia jamy ustnej, opryszczki, salmonelli czy zarażeniem owsikami i tasiemcem. 
              Najskuteczniejszym sposobem wprowadzenia zwyczaju częstego mycia rąk jest szkolenie najmłodszych. Koordynatorzy i przedstawiciele kampanii Cała Polska Myje Ręce w tym celu regularnie odwiedzają szkoły podstawowe, przedszkola oraz uczestniczą w różnych wydarzeniach kulturowych czy rozrywkowych po to, by pokazać tym najmłodszym jak prawidłowo dbać o higienę rąk. 
              Łącząc zabawę z lekcjami edukacyjnymi dzieci bardzo szybko uczą się jak myć ręce według instrukcji WHO, po czym swoje nabyte umiejętności przekazują rodzicom, rodzeństwu oraz swoim rówieśnikom. 
              Wokół akcji pojawia się coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród szkół, gdzie realizowane są kolejne lekcje edukacyjne, jak i media, w których kampania jest intensywnie promowana.
              Więcej o kampanii Cała Polska Myje Ręce można się dowiedzieć na kanałach tj:


Autor: Dominika Zygmunt

6 komentarzy:

 1. Bardzo ważny temat dotyczący codziennego życia ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo trafny temat !

  OdpowiedzUsuń
 3. ja mam manię na punkcie mycia rąk! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja tez bardzo często myję ręce, no i zwłaszcza zimą ograniczam kontakt "dotykowy" z osobami, które kaszlą lub są już chore. Mycie rąk to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis! Ja bardzo często myję ręce :D

  greenskycalms.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń